Sport


Nejsem již žádný mladík. Čím méně času mi v životě zbývá, tím více si jej vážím. A tím více se ho snažím využít. To ovšem v prvé řadě znamená zrušit činnosti, které mi škodí a ve druhé řadě  omezit činnosti, které dělám pouze pro ukrácení času, tedy abych se případně nenudil.

Jelikož jsem trávil a ještě stále trávím hodně času sportem, vedlo mne toto vše k zamyšlení nad sportem jako takovým.

Proč vůbec vznikl sport?

Zřejmě pro pěstování těla (síla pružnost, rychlost) a ducha (šachy). To vše se pak mohlo hodit v boji i v práci.

O větší sexuální přitažlivosti ani nemluvě.

Abych úvaze dodal důvěrohodnosti musím se zmínit o sportech, jež jsem dělal závodně: košíková, volejbal,šachy, střelba z malorážky, maratón, orientační běh

a rekreačně: tenis, stolní tenis, triatlon, plavání, cyklistika, běh na lyžích, turistika, přespolní běh.

Sport bych si dovolil rozdělit na aktivní a pasivní. Aktivní pak na závodní a rekreační.

Aktivní sport provozuji sám a na pasivní se jen dívám. Nejvyšší formou závodního sportu je  sport vrcholový. Jedná se pak ovšem již o více méně kvalitní (divadelní) představení s nepředvídatelným koncem. Zde se již sportovec pohybuje na samé hranici zranění. Aby se tomu tak pokud možno nestalo, pečuje o něj skupina lékařů, masérů, psychologů, léčitelů a pod.

Jaké jsou výhody závodního sportu?

- Možnost získat slávu a peníze.

- Vítězstvími se zbavujeme komplexů méněcennosti z jiných činností.

- Naučíme se bojovat s překážkami.

Nevýhody?

- Sláva a peníze nám mohou zkazit charakter.

- Porážkami získáme komplexy další.

- Boj nás může vést až k bezohlednosti k soupeři (fotbal, hokej, box...).

- Riskujeme zdraví a někdy i život.

- Může vést k šovinismu a nacionalismu.

 

Proč se provozuje závodní a vrcholový sport?

- Touha závodníků vyniknout a zvítězit.

- Zájem určité skupiny (obec, stát....) vyniknout.

- Pro peníze.

- Touha porazit někoho nesympatického. Když to nejde jinak, alespoň ve sportu.

- Snaha zařadit se do kolektivu, a nebýt sám.

 

A co pasivní-divácký sport?

- Slouží k ukojení zvědavosti, jak utkání dopadne ( podobně jako v detektivkách, jsou čtenáři zvědaví na to, kdo je pachatel).

- Fandové klubu mají možnost se "vyřádit"

- Reklama se může úspěšně prezentovat, neboť sportovní utkání navštěvují diváci a televizní  kameramani.

Dokážeme-li se na tento druh sportu dívat s nadhledem, pak můžeme zjistit, že vlastně není až tak důležité, zda-li závodník skočí do výšky 230 nebo 231 centimetrů. A dokonce ani nakonec není důležité, zda-li vyhrají naši nebo vaši. Snaha o stále vyšší výkony postrádá v tomto a podobných případech smysl a stává se mrháním času, energií, financemi a mnohdy i zdravím. A to u diváků i u závodníků.

Dříve jsem příliš nechápal ženy, jelikož většina z nich se o sledování sportovních zápasů vůbec nezajímala. Dokonce jsem se cítil být jim z tohoto důvodu tak trochu nadřazený. Nyní se jim  dodatečně hluboce omlouvám. Možná, že  jejich absence sportovního diváctví byla jednou z příčin, proč toho v domácnosti mnohdy stačily tolik udělat.

No, dobře, ale lid přece potřebuje mimo "chleba" ještě "hry". To je sice pravda, ale v dnešní době je již nabídka "her" tak široká (divadlo, kino, TV, rozhlas, počítačové hry, Internet...), že by v ní divácký sport nemusel být již tolik zastoupen.

Dle mého názoru je prospěšnější 1 hodinu aktivně rekreačně sportovat, než se 5 hodin pasivně dívat na sport. Ušetřím tak ještě 4 hodiny volného času, který mohu věnovat rodině, kultuře, zálibám a obecně prospěšné činnosti. Proto zkusme nahradit pasivní sport aktivním, a to nejlépe rekreačním!

To se lehce řekne, ale kdyby se neprovozoval závodní a vrcholový sport, to by snad ani nešlo.

A co by to lidem přineslo?

Ušetřila by se spousta času (nejen sportovcům, ale i divákům), novinového papíru, lékařů, trenérů, masérů, psychologů, léků, antidopingových kontrol, rozhodčích, technického personálu, drahých sportovních areálů, vysílacího času TV a pod. Ubylo by podplácení a podvodů.

Bylo by více možností řešit a porážet problémy namísto porážení soupeřů.

 

Posledních několik let se prakticky již nevěnuji závodním sportům. Jako divák se snažím od  1.1. 2000 přestat fandit a sledovat sport v TV. Pouze občas se podívám na sport, který dělám rekreačně. A to pouze proto, abych se přiučil případným novým technikám. Nerozčiluji se nad nekvalitními výkony hráčů a rozhodčích, ani nad smůlou těch "svých". Nemusím uvažovat o tom, kdo a kým je asi podplacen. Prostě pohoda.

Jenže bohužel, reklamní agentury závodní a hlavně vrcholový sport potřebují. Bez něj by jistě neměly roční příjmy 13 miliard Kč. A když jde o peníze?

Kdyby náhodou, přes odpor reklamních agentur, došlo k úpadku závodního a vrcholového sportu, stejně by bylo vhodné pořádat občas přátelské soutěže a utkání pro rekreační sportovce. Šlo by však spíše o společenské události, jejichž diváci by byli pouze příbuzní a přátelé sportovců. Tisk, rozhlas a TV by měly přístup přísně zakázán.Nabídky na přátelská utkání by nebylo problémem umístit na příslušné internetové stránce.

Některé vrcholové sporty se již mění, a budou se měnit na show. Například vedle krasobruslení se již provozuje krasobruslařská revue.

Divácký sport je zřejmě svým způsobem také určitý druh drogy. Často se však jedná jen o dlouholetý zvyk. A zbavit se drogy a zvyku není vůbec jednoduché. Ale, což to alespoň zkusit?

 Desná 1. 2. 2000

 Ing. Zdeněk Joukl

 

Případné připomínky a náměty posílejte elektronickou poštou.

Kontakt: Z.Joukl@iol.cz

Zpět na hlavní stránku